Arany János utcai ÁLLATORVOSI RENDELŐ
Hívjon még ma!
56/515-173
56/515-172
Kedvenc és társállatok – egzotikus állatok is – ellátása (kivéve kígyók)
Kiterjedt teknős praxist folytatunk. A leggyakoribb betegség az ékszerteknősök kalcium és A-vitamin hiánya. Alapvetően hibás a teknősöket szárított rákkal, lisztkukaccal etetni, szintén gyakori gond filézett húsok, parizer adása. Ezekből az eleségekből teljesen hiányzik a mész és kevés a vitamin. A helytelen takarmányozás megbosszulja magát páncéllágyulás, szemduzzanat a következmény. Etetésükkel kapcsolatban mindenre kiterjedő tanácsadással szolgálunk. A kalcium hiány szintén gyakori a leguánoknál és a szárazföldi teknősöknél. Végtag duzzanatok, torzulások, nemritkán törések adódnak. Megelőzhető a zöldségfélék mellett kevés macskakonzerv rendszeres adásával.
Tengerimalacok szintén sűrűn „jönnek” vizsgálatra. Leggyakoribbak a különféle bőrproblémák, sokszor csak vakarózás észlelhető, de jellemző az erős szőrhullás is. A kiváltó ok legtöbbször atkás fertőzés, vagy bőrgombásodás. Szintén jellemző a hibás táplálás. Még mindig elterjedt tévhit a „k-betűs ételek” tiltása. Következmény – súlyos C-vitamin hiány. Mindkét eset állatorvosi kezelést igényel. Sok malac küzd fogtúlnövéssel. A zápfogakon fogcsúcs képződik, a rágás, nyelés fájdalmas lesz, az állat akarna enni, de nem tud, hamar leromlik. Altatásban távolítjuk el a túlnőtt fogakat.
Az aranyhörcsög várható életkora 2-3 év. Igen gyakoriak a daganatos növedékek, viszont ezek általában jól műthetőek, az altatást megfelelően viselik, a sebgyógyulás gyors.
Papagájoknál a csőr és a lábvégek rühössége sűrűn jelentkezik. Az érintett területeken fehéres mészszerű felrakódás alakul ki. A problémát cseppentős állatgyógyszerekkel és helyi kezeléssel jól tudjuk orvosolni. Szintén gyakoriak a hibás táplálás okozta betegségek. Egyes fajoknál a kellő foglalkozás hiánya pszichoszomatikus bajokat okozhat. Hullámos papagájoknál viszonylag gyakoriak a daganatok.
Egyre többen tartanak kedvtelésből nyulat, főleg törpenyulat. Két fertőző betegség van, ami ellen célszerű beoltatni az állatot. Az egyik a myxomatosis, a másik a nyulak vérzéses betegsége (RHD). Mindkét betegség gyógyíthatatlan, viszont védőoltással jól megelőzhető, melyet évente ismételni tanácsos.